:: LEGENDY ::
:: GALERIA ::
:: TURYSTYKA ::

:: IMPREZY ::
:: BRAĆ RYCERSKA ::
:: REKRUTACJA ::
:: HISTORIA ::
:: STATUT ::
:: TURNIEJ ::
:: PIEŚNI ::
:: LINKI ::
:: AKTUALNOŚCI ::
:: KONTAKT :: webmaster
Księga Gości


Po ponad godzinnej  wspinaczke na nigdy niezdobyte wzgórze gdzie ruiny Zamku Chojnik przypominaja o dawnej świetlnosci i sile zamku, zaproszone Rycerstwo polskie oraz spoza granic Rzeczypospolitej, dnia 22 miesiaca ósmego roku Chrystusowego 2009 zebrało sie aby jak rok rocznie aby wziac udzial w najstarszym turnieju rycerskim w Polsce. Wśród ogólnej wrzawy, śmiechów, prochowego dymu, oraz dziwęku rogów, XX Jubileuszowy Turniej Rycerski o Złoty Bełt Zamku Chojnik zostal uznany za otwarty. Kasztelan Zamku Chojnik jak rok rocznie z powitał uczestników oraz przybyłych na zamek turystów, oraz ostrzegł przed zagrazajacymi zamkowi wyznawcami Husa którzy grasuja w okolicach zamku, paląc wszystko co zastana na drodze.

Pomimo zbliżającego sie zagrożenia podjeli sie przygotowań do rozegrania turniejowych konkurencji. Pierwsze zostały rozegrane eliminacje do turnieju kuszniczego o "Złoty Bełt Zamku Chojnik" udzial w eliminacjach wzielo 41 jeden osob. Po kwalifikacjach odbyło sie prezantacja przybyłych Bractw. Pierwsze miejsce w konkursie o Bełt zdobył Mirek Włodarski(Płock) z 110 punktami, II miejsce zajął Łukasz Domżoł(Czerwionka) z 103 puntkami, zaraz za nim z iloscia punktow 102 był Jacek Klanka z Lubicza. Rozegrany został także Wielki Łowczy gdzie pierwsze miejsce zajął Jacek Kaczmarek z Chojnika. W dwuboju rycerskim, rozegranym w niedziele zwycieżył Grzegorz Drewnikowski również z Chojnika. Mieczyczasie odbywały sie zwyczajowe juz pokazy Bractwa z Ziemi Czeskiej, którzy zabawiali publicznosc juz tydzien przed rozpoczeńciem turnieju. Swoje pokazy dala także miedzy innymi Drużyna z pobliskiego zamku Bolków. Odbyła się także musztra z udziałem turystów, zostali oni przyuczeni do podstawowego posługiwania sie bronią, oraz wykonywania rozkazów. Po południu w sobote odbyła sie obrona zamku przed nacierajacymi na niego husytami i po raz kolejny został on obroniny, poczym wszyscy udali sie na długo oczekiwana ucztę.


W niedzielę pogoda dopisywala wręcz niesamowicie, przybyłych turystów rycerze powitali jeszcze przed zakiem, broniąc go poraz kolejny przed husytami. Nastepnie rozegrano kilka kolejnych konkurencji a takze odbył się spektakl teatru maska pod tytułem "Adam i Ewa" po czym nastąpiło pasowanie na rycerzy 2 giermkow przybyłych na Chojnik specjalnie w tym celu z drugiego końca Polski. Po rozdaniu nagród wszystko zostało zakończone i wszycy turysci jak i uczestnicy udali się w drogę do swych domów.Jak powszechnie wiadomo Turniej o Złoty Bełt Zamku Chojnik w tym roku odbył się w dniach 23-24 sierpnia.

Turniej Rycerski O Złoty Bełt 2008 odbył się już po raz XIX. Jak rok rocznie zebrała się tam ogromna rzesza Rycerstwa z Polski oraz zza granicy. Na zaproszenie Kasztelana Zamku Chojnik oraz Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik przybyło wielu znamienitych gości: Chorągiew Ziemi Czeskiej, Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, Bractwo Rycerskie Zamku Książ, Płocka Drużyna Kusznicza, Drużyna Kusznicza z Czerwionki, członkowie Chorągwi Śląskiej oraz wielu innych.
W sobotę podczas trwania turnieju zamek oblegany był przez turystów. Na początku turnieju goście z Czech uraczyli zebranych widzów pokazem walk średniowiecznych, potem odbywały się zabawy pokazy tańców wykonywane przez członków różnych Bractw, musztra dla turystów prowadzoną przez Rycerza Wojska Polskiego, pokazy walk rycerskich, oraz odbyło się przedstawienie Teatru „Maska”.

Rozegrano kilka konkurencji kuszniczych oraz łuczniczych, w których członkowie naszego bractwa pozajmowali wysokie miejsca: I Miejsce w konkursie łuczniczym zajął Witold Zamiara, natomiast Łowczego wygrał Janusz Bartnicki, pierwsze 3 miejsca w konkursie kuszniczym „Złoty Bełt” zajęli członkowie drużyny kuszniczej z Czerwionki.Walka o Zamek odbyła się w sobotę przy licznej publice. Broniącymi się dowodził Jędrzej Ciosański, Kapitan Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, natomiast dowódcą atakujących był Piotr Olejnik, Dowódca Chorągwi Śląskiej. Po zamknięciu wrót Zamku biesiada trwała do białego rana wśród licznych śpiewów, tańców a także pokazów ognia.W niedzielę niestety pogoda nie dopisała i zakończenie turnieju odbyło się w obecności najwytrwalszych turystów. Wtedy też Małgorzata Niedźwiedzka pasowana została na Damę Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik. Niestety nie wszystkie nasze założenia, dotyczące uczestników oraz uczestnictwa w turnieju, zostały zrealizowane, ale powoli wszystko zmierza ku lepszemu.